Kas notiek zirga ķermenī leciena laikā?

posted in: Aktuālas tēmas par zirgiem | 0

 

 

Zirgs, kas lec, kā no katapultas izšauts – par to laikam sapņo katrs konkūrists. Saka, ka galvenais procesā esot “motors”, t.i., pakaļkājas. Tomēr, lai cik spēcīgas nebūtu pakaļkājas, ko tas līdz, ja priekškājas nespēlē līdzi? Zirgu osteopāts Štefans Štammers skaidro, kādi sarežģīti procesi notiek zirga ķermenī atspēriena un piezemēšanās laikā.

 

Starta līnijā

Zirgs lēkšo, ausis saspicējis, šķērslis tuvojas, līdz tam paliek tikai 10,5 metri… zirgs ir atrāvies ar visām četrām kājām no zemes, tad piezemējas pirmā priekškāja, aiz kuras enerģiski seko pakaļkājas. Otra priekškāja jau ir pieskārusies zemei, pirmā vēl nedaudz saskaras ar pamatu ar purngalu. Pirmā pakaļkāja sper soli priekškājas atstātajā pēdā, pēc sekundes simtdaļām seko otra pakaļkāja. Priekškājas jau atkal atrodas gaisā, pateicoties sarežģītai muskuļu un saistaudu darbībai, kas paceļ zirgu sākotnējā leciena fāzē.

Fascijas – muskuļi un saistaudi – veic milzu darbu, pārnesot zirgu pāri šķērslim. Brīdī, kad zirgs balstās uz vienas vai otras kājas, tās stiepjoties uzkrāj un savāc sevī enerģiju. Priekškāju katapultas funkcija, kas jau lēkšos nodrošina kustību uz augšu, daudzkāršojas savā spēkā. Tā paceļ priekškājas un nosaka to salocīšanas leņķi. Jo stāvāks leņķis, jo augstāk spēj uzlekt zirgs. Kustības enerģija tiek līdzsvaroti novadīta jaunos ceļos. Jātnieks zem sevis sajūt, kā noapaļojas zirga kakla muskulatūra un zirga skausts tuvojas viņam virzienā uz augšu – it kā zirgs tiektos pretim jātniekam. Šī sajūta nav mānīga – muskuļu atsperu sistēma, kas ieskauj pleca lāpstiņu, strādā, lai krūšu kurvis paceltos. Štammers uzskata, ka tieši kustīgais krūšu kurvis, ko neierobežo nedz stingri, nedz nepareizas slodzes rezultātā sarāvušies muskuļu audi, bet kurš spēj kustēties augšup, ir jebkuras zirga kustības – ne tikai lēciena – centrālais spēka avots.

 

Turpinājumu lasiet: http://zirgam.lv/2017/08/15/kas-notiek-zirga-kermeni-leciena-laika/

Avots: www.zirgam.lv

 

 

Leave a Reply