Zirgu personības tipi

posted in: Aktuālas tēmas par zirgiem | 0

 

Šis nav zinātnisks raksts. Šie ir kādas zirgus mīlošas sievietes, kas ar tiem strādājusi visu mūžu, novērojumi un atbildes uz pašas uzdoto jautājumu – kāpēc? Kāpēc  ar šo zirgu apieties ir daudz grūtāk nekā ar citu? Kāpēc visjaukākais bara kumeļš vēlāk met nost jātnieku?

Ceļu uz izpratni izpratni grāmatas autore Desa Hoklija (Dessa Hockley) ir meklējusi daudzās no slavenu zirdzinieku filosofijām: Reja Hanta (Ray Hunt), Pata Parelli (Pat Parelli), Džona Lionsa (John Lyons), Krisa Irvina (Chris Irwin), Montija Robertsa (Monty Roberts), un tā tālāk. Taču pat pēc šiem meklējumiem neatbildēti tik un tā palikuši daudzi jautājumi. Tikai atklājot zirgu personības tipus, autore sāka izprast un spēt izskaidrot visu savā mūžā sastapto zirgu uzvedību. Viņa uzskata, ka tiklīdz mēs zinām kāds ir mūsu zirga personības tips, mēs varam pārtraukt „mēģināt likt apaļo figūru kvadrāta caurumā.”

Iespējams, ka, izprotot sava zirga personību, katrs no mums atklās sev  jaunu un pārsteidzošu pasauli. Ne visi zirgi grib būt draudzīgi hobijzirgi, pat ja cilvēkiem šķiet, ka tādai būtu jābūt ideālai zirga dzīvei. Iespējams iejādes zirgam iejāde šķiet bezjēdzīga, un tas rastu vairāk aizrautības šķēršļu pārvarēšanā. Bet varbūt konkūrs zirgu satrauc un biedē, un tam labāk patiktu būt par iejādes zirgu? Varbūt šis zirgs ir pārāk drudžaini enerģisks, un tam palīdzētu regulāras interesantas un aktīvas izjādes mežā?

Kā notiek personības tipa noteikšana? Ir astoņas pazīmes jeb īpašības, kuru sīkāki paskaidrojumi palīdz saprast, kurai no kategorijām zirgs pieskaitāms. Zirgu personības tipi attiecas uz abu dzimumu dzīvniekiem.

Autore uzskata – ja zirgs tiek pieņemts tāds, kāds tas patiesībā ir, un jūtas saprasts un uzklausīts, tad arī viņam ir vieglāk pieņemt un cienīt cilvēka prasības un viedokli. Zinot sava zirga personības tipu, ir iespējams gudri  pielāgot savu pieeju un nonākt līdz abpusēja ieguvuma sajūtai.

Astoņas minētās pazīmes: dominants (D-dominant) vai pakļāvīgs (S-submissive), enerģisks (E-energetic) vai slinks (L-lazy), ziņkārīgs (C-curious) vai bailīgs (A-afraid), draudzīgs (F-friendly) vai vēss (A-aloof).

Raksta turpinājumu, kur aprakstīti visi tipi, lasiet:http://zirgam.lv/2016/08/08/zirgu-personibas-tipi/

Leave a Reply