Ingrīdas Klimkes padomi jaunzirgu audzināšanā

posted in: Aktuālas tēmas jātniekiem | 0

 

Kopšana sākas jau agrīnā kumeļa vecumā. Kumeļš nereti sāk knibināt ar zobiem cilvēku, kas viņu tīra, paužot pateicību un patika. Ja kumeļš sāk kost, ieteicams to atgrūst un skaļi nobārt ar balsi.

Agrākos laikos treneri parasti uzsāka zirga apmācību jau kumeļa vecumā. Kumeļš augot apguva pamata noteikumus, līdz ar to vēlāk bija krietni vieglāk to apjāt, kad pienāca laiks. Mūsdienās nereti jātnieki iegādājas 3-4 gadus vecus zirgus, kas jau ir apjāti. Nereti šiem jātniekiem nav īpaši daudz zināšanu par zirga iepriekšējiem saimniekiem vai to, kā apieties ar jaunzirgu, pirms to vēl sāk apjāt. Rūpējoties par jaunzirgu, var iemācīties ne tikai, kā to barot un kopt, bet arī, kā to apmācīt nākotnē noderīgām lietām.

3-gadīgs zirgs, kas uzaudzis ciešā saskarsmē ar cilvēkiem, uzticas tiem un savai apkārtnei. Tādu zirgu ir vieglāk apmācīt, tam pieaugot, jo zirgs ir vairāk pieradis pie civilizācijas nekā tāds, kas tikai audzis savā vaļā klajā laukā. Tomēr, par spīti šai sākotnējai priekšrocībai, esam konstatējuši, ka arī zirgi, kas „auguši savvaļā” nereti ir tikpat viegli apmācāmi kā tie, kas auguši kā „ģimenes locekļi”. Lai gan sākotnēji tie ir bailīgāki un prasa vairāk rūpes, kad tie iemācās uzticēties cilvēkiem, tad kļūst par ļoti uzticamiem jājamzirgiem.

Ir ārkārtīgi grūti iemantot jaunzirga uzticību, kurš piedzīvojis nelāgu sākuma apmācību neprašu rokās. Šādus zirgus ir ļoti grūti apmācīt pamatos, bet ir lēnām un uzmanīgi jānoskaidro, ar kādām problēmām nācies saskarties iepriekš, lai tās pārvarētu. Lai gan ir ļoti svarīgi iegūt zirga uzticēšanos, tāpat arī problēmas var rasties, ja ar jaunzirgiem apietas pārāk maigi, kā rezultātā tie progresē ļoti lēni vai slikti, tomēr ar šo problēmu parasti var veiksmīgi tikt galā. Jātniekam tā bieži ir personiska rakstura lieta, taču ieteicams censties necilvēciskot zirgu.

Raksta turpinājumu lasiet:http://zirgam.lv/2016/06/27/ingridas-klimkes-padomi-jaunzirgu-audzinasana/

 

Leave a Reply