Zirga uzturēšana 24/7

Varbūt rodas jautājums, kāpēc stallis ir izvēlējies šādu (24/7) zirgu turēšanas koncepciju pretstatā pierastajam boksu nomas variantam, izskaidrojums ir vienkāršs – šāds zirgu turēšanas veids ir zirgam veselīgāks, draudzīgāks, tuvāks zirga dabiskajam dzīves veidam. Negatīvie aspekti , zirga turēšanai boksā, stallī:

  1. Zirgs ir zālēdājs, kurš spēj pārvietoties pat līdz 15 km dienā, kļūst skaidrs, ka staļļa dzīvesveids, ar atrašanos ierobežotā platībā, šim dzīvniekam nebūt nav piemērots.
  2. Staļļa gaiss ir ar paaugstinātu putekļu daudzumu un amonjaka koncentrāciju, kas ļoti negatīvi ietekmē zirga elpošanas sistēmu. Nereti gaisa piesārņojums tuvu staļļa grīdai sasniedz tādu līmenī kādā netiktu pieļauta cilvēku strādāšana atbilstoši darba drošības noteikumiem;
  3. Ilgstoša stāvēšana stallī nelabvēlīgi ietekmē nagu stāvokli – tie kļūst trausli, sausi un nereti deformējas. Stāvot boksā, zirga nagi cieš ne tikai no samazinātas asins cirkulācijas un traucētas vielmaiņas tajos,bet arī no amonjaka ietekmes. Papildus tam, zirgi boksā nereti ilgstoši stāv nemainīgās pozās, kas ilgtermiņā var radīt izmaiņas nagu augšanā un veicināt asimetrisku nagu formas izveidi. Nepietiekams kustību daudzums var veicināt arī klibumu rašanos, staru puvi, samazināt zirga kaulu blīvumu un izturību, radīt locītavu problēmas. Ilgstoša stāvēšana apgrūtina arī zirga sirdi, jo bez nagu mehānisma atbalstošās darbības, sirdij ir papildus slodze, nodrošinot organismā asinscirkulāciju.
  4. Turēšana stallī, it sevišķi nelielā boksā, nelabvēlīgi ietekmē arī zirga ķermeņa stāvokli un var radīt konformācijas problēmas. Bieži vien boksa sienas ir ļoti augstas un zirgs, lai vērotu apkārt notiekošo vai lai kaut nedaudz kontaktētos ar blakus esošajiem zirgiem, bieži stāv ar augstu paceltu galvu. Šāda poza ne tikai nosprindzina kakla un muguras muskuļus, bet arī negatīvi ietekmē kāju stāvokli, stiegras un vēzīšu un nagu novietojumu pret zemi, radot nevajadzīgu slodzi uz zirga balsta un kustību aparātu. Jo ilgāk zirgs stāv šādā nedabīgā pozā, jo apgrūtinošāka kļūst atslābšana un muguras atbrīvošana un pacelšana jāšanas laikā.
  5. Staļļa kārtība bieži nenodrošina zirgam atbilstošus barošanās apstākļus, kādus tam paredzējusi daba. Ganoties zirgs ir gandrīz nemitīgā kustībā un barību uzņem nelielās devās. Stallī zirgam šī pārvietošanās iespēja barošanās laikā ir liegta, turklāt barība visbiežāk tiek izsniegta ar pārtraukumiem un porciju veidā, kas nelabvēlīgi ietekmē zirga gremošanas sistēmas fizioloģiju.
  6. Staļļa dzīves izolācija un ierobežojumi aktivitātēs rada negatīvu ietekmi uz zirga prātu un emocionālo stāvokli. Nesaņemot nepieciešamo sociālo kontaktu daudzumu, zirgs ne tikai ir stresā, bet arī var attīstīt dažādus uzvedības netikumus (piemēram, aušanu, gaisa rīšanu) vai kļūt nervozs, bailīgs un pat agresīvs un bīstams. Visbiežāk tas novērojams ērzeļiem, kurus tur pilnībā izolēti no citiem zirgiem un kuru uzvedība var kļūt bīstama un grūti vadāma. Jāatceras, ka arī ērzelis ir zirgs ar visām zirga dabiskajām vajadzībām, un viņam tāpat ir nepieciešama kustību brīvība un kontakti ar citiem zirgiem. 

    Atsaucoties uz visu iepriekšminēto, mūsu stallis grib popularizēt tieši dabīgo dzīvesveidu. Latvijā šis zirgu uzturēšanas veids pamazām gūst cilvēku uzticību, bet nav daudz tādu vietu, kur zirgu īpašnieki var uzturēt savus mīluļus dabīgāk un zirgam draudzīgākos apstākļos- neieslogot tos nelielos boksos uz lielāko diennakts daļu. Pasaulē diennakts ganības, jeb „24/7 pasture board” kļūst par arvien izplatītāku tendenci, un ne velti – tās pozitīvais sniegums zirgu labsajūtā ir pārliecinošs. Zirgs ir radīts kustībai – kustība regulē gan zirga locītavu, gan stiegru, sirds, elpceļu, gremošanas un pārējā organisma veselību. Un iespēja bez ierobežojumiem pārvietoties visu diennakti ievērojami uzlabo visus šos zirga veselības aspektus. Staigājot tiek veicināta asinsrite, ne velti ir teiciens, ka zirgam ir piecas sirdis. Diennakts ganības ir īpaši ieteicamas zirgiem ar elpošanas problēmām, zirgiem, kam nepieciešams daudz brīvo kustību, kumeļmātēm, kumeļiem un jaunzirgiem. Tiek nodrošināta arī zirgu psiholoģiskā un fizioloģiskā nepieciešamība praktiski nepārtraukti ēst, kas ļauj pareizi nodilt zobiem, uztur veselu gremošanas sistēmu un īsteno vienu no zirga pamatinstinktiem. Pasaulē ir vērojamas tendences, ka pat ļoti augstas klases iejādes un konkūra zirgu īpašnieki cenšas maksimāli, iespēju robežās, nodrošināt zirgam iespēju uzturēties citu zirgu sabiedrībā un pavadīt lielu dienas daļu ārā. Latvijā liela daļa zirgu, kas tiek turēti ieslēgti boksos ir hobija līmeņa zirgi, kuriem nav noslogots treniņu un sacensību grafiks, kas liegtu tiem brīvajā laikā dzīvot ganībās un baudīt brīva zirga dzīvi barā.